Ve dnech 7. a 8. listopadu se ve velkém sále Reduty uskuteční Muzikantská krajina, hudební vystoupení k poctě velké osobnosti regionu – Jaroslava V. Staňka, zakladatele a primáše Hradišťanu
Ve dnech 7. a 8. listopadu v 19:30 se ve velkém sále Reduty uskuteční Muzikantská krajina, hudební vystoupení k poctě velké osobnosti regionu – Jaroslava V. Staňka, zakladatele a primáše Hradišťanu, uměleckého vedoucího souboru, scénografa Slováckého divadla, malíře, zakladatele Hradišťánku a především pak člověka, jehož si lidé vážili a dodnes v nich jeho odkaz přežívá. Mohli bychom hovořit o dvou vzpomínkových večerech, nepůjde však zdaleka jen o nostalgické vzpomínání.
Jak sám název napovídá, myšlenkou setkání bylo představit rozmanitost krajiny Slovácka, rozmanitost muzik a jejich stylů, rozmanitost, kterou Staněk dokázal zachytit nejen štětcem, ale zejména pak v hudbě. To ostatně znovu a znovu připomínají také pokračovatelé jeho hudební tradice. V průběhu obou večerů si proto zahrají právě muziky, které jsou Staňkem více či méně ovlivněny. V pátek vystoupí CM J. Čecha, CM St. Gabriela, CM Harafica a Muzička – Rosénka – Praha, v sobotu pak CM Harafica, CM St. Gabriela, CM J. Čecha a Hradišťan.
V dnešní době jsme svědky jisté renesance folkloru. Mladí lidé mají stále více zájem přivonět k tradicím. I proto je na místě připomenout, kdo Jaroslav V. Staněk byl. Že vychoval celou řadu dětí, z nichž jsou dnes vedoucí souborů a muzik, že jim ukázal cestu, že on byl tím důležitým semínkem, z něhož současný folklor vzklíčil a vyrostl. Staněk miloval tradice, ale cítil potřebu posouvat je dál. V hudbě ani choreografiích se nebál experimentovat. A lidé jeho postupy ctili. „Tatínek by měl určitě radost, že je dnes tady tolik muzik. Ve spoustě z nich by našel kousek sebe. Těší mě, že se lidé, které kolem sebe sdružil, a které ovlivnil, budou moci sejít, chvíli pobýt, a že jim bude spolu dobře,“ míní Radka Baboráková, Staňkova dcera.
Jaroslav V. Staněk ve své tvorbě nejčastěji čerpal právě ze slováckého folkloru, kterým žil. Ve výstavní kolekci dostaly prostor i méně známé motivy, kterým se věnoval při svých častých zahraničních cestách. Návštěvníci budou mít možnost vidět méně známé expresionistické období z dob studií, nahlédnout do úseku tvorby, kde je cítit silný vliv kubismu a rovněž i pozdější ovlivnění Vladislavem Vaculkou. Díky opakované výzvě ve Slováckém deníku, snaze dcery Radky a zájmu veřejnosti se podařilo shromáždit velké množství materiálu ze soukromých sbírek, kupříkladu fotografie, dopisy, návrhy scén, ale i portréty, které autor věnoval svým dobrým známým. To vše, včetně palety, houslí a originálů návrhů skladeb a inscenací pro Hradišťan, bude možné spatřit v Hradišťské Redutě v rámci programu „Muzikantská krajina“. Vernisáž jedinečné kolekce obrazů, kreseb, akvarelových skic a grafik, která vznikala mnoho měsíců a zapojila se do ní z velké části také široká veřejnost, se uskuteční ve čtvrtek 6. listopadu v 17:00 v Redutě. Výstava vznikla ve spolupráci se Slováckým muzeem a potrvá pouze do 9. listopadu.