2. 10. 2013 | Kateřina Kamrlová

Říjnové vernisáže v Galerii Slováckého muzea

Tiskové zprávy
Ve čtvrtek 10. října 2013 se v 17 hodin v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti uskuteční vernisáže dvou výstav

Ve čtvrtek 10. října 2013 se v 17 hodin v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti uskuteční vernisáže dvou výstav.

První je výstava Pavla Matušky (*1944), malíře, kreslíře, grafika a řezbáře z Třebechovic pod Orebem. Jeho výtvarná tvorba je nepřehlédnutelná autorským rukopisem, bohatou fantazií a úžasným smyslem pro vtipnou nadsázku. Už před více než třiceti lety si Matuškovy kresby získaly pozornost a obdiv čtenářů Mladého světa, Dikobrazu, Květů ad. novin a časopisů, čímž se zařadil mezi nejznámější osobnosti českého kresleného humoru. Jeho obrázky znají také ve Švýcarsku, kde dostal pravidelný prostor v časopise Nebelspalter. Dá se předpokládat, že v Uherském Hradišti okouzlí dílo Pavla Matušky stejně, jako na četných výstavách v zahraničí (Japonsko, Francie, Kanada, Belgie, Holandsko ad.) Autor je držitelem mnoha prestižních ocenění ze světových výtvarných přehlídek a soutěží.

Druhá výstava, v malém a velkém sále galerie, představí tvorbu Eduarda Ovčáčka (*1933), význačného současného českého umělce. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje malby, plastiky a propalované reliéfy, koláže na papíře i na plátně, frotáže a kresby, grafiku a fotografie, instalace a akce v plenéru, vizuální a konkrétní poezii. Získal řadu cen a ocenění v oboru volné grafiky. Dnes již osmdesátiletý Eduard Ovčáček studoval v letech 1957 až 1963 na Vysoké škole výtvarného umenia v Bratislavě a krátce na to také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1960 pak společně s dalšími umělci založil nezávislou skupinu s názvem Konfrontace, která se vyznačovala příklonem k abstraktnímu umění, především pak k informelu. O sedm let později se významný třinecký rodák stal spoluzakladatelem Klubu konkrétistů, který sdružoval české a slovenské umělce s programem konkrétního umění založeného na vytváření novotvarů, jehož iniciátorem byl francouzský malíř a sochař Hans Arp. Od poloviny šedesátých let 20. století se v díle Eduarda Ovčáčka začínají objevovat písmové znaky a fragmenty slov. Fenoménu písma se třinecký rodák věnuje dodnes, díky čemuž se stal jedním z nejvýznamnějších českých představitelů výtvarného směru zvaného lettrismus. Nejdůležitější část Ovčáčkovy tvorby ovšem tvoří grafické práce. Již od roku 1968 se totiž autor programově věnuje zejména serigrafii, v současné době se navíc zabývá, zkoumá a zdokonaluje možnosti využití digitální počítačové techniky a působí jako profesor na Fakultě umění Ostravské univerzity, kde na katedře výtvarné tvorby vede ateliér volné a užité grafiky. Žije a pracuje v Ostravě.

Obě výstavy potrvají do neděle 5. ledna 2014.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.