V cyklu „Tvoříme v muzeu“ se tentokrát zaměříme na masopustní pečivo. Masopustem, který se konal šest týdnů před Velikonocemi, končila doba muzik, zábav a všech světských radovánek. Popeleční středou začínalo čtyřicetidenní období půstu. V minulosti se půst poctivě dodržoval, proto si lidé chtěli ještě do poslední chvíle užít zpěvu, tance a jídla. Hospodyňky se snažily co nejlépe pohostit příchozí fašančáry.
Právě tradiční fašankové sladkosti budou mít návštěvníci možnost ochutnat v rámci 24. pokračování cyklu „Tvoříme v muzeu“. Sobotní dopoledne provoní muzeum smažené koblihy a boží milosti, které byly nejčastějším masopustním pečivem. Boží milosti se smažily, některé hospodyňky však uměly připravit i pečené. Ke starému typu pohoštění pak vedle milostí patřily také dnes již méně známé trubičky z kynutého koblihového těsta plněné ušlehaným sněhem. Trubičky se pak smažily stejně jako koblihy. Dalším neobvyklým druhem pečiva byly smažené růže – obdoba božích milostí, tvořené řídkým těstem, do kterého se namáčela kovová forma.
Pokud máte rádi fašankové sladkosti a chtěli byste si je připravit doma, tak zavítejte v sobotu 1. března 2014 od 9 do 12 hodin do Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Pro každého návštěvníka bude připraven tradiční receptář, kde najdete i recepty, které se do dopoledního smažení nevlezou.