13. 11. 2013 | Kateřina Kamrlová

To nejlepší z archeologie - 100 let objevů a výzkumů na Uherskohradišťsku

Tiskové zprávy
Ve čtvrtek 21. listopadu 2013 v 17 hodin proběhne ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea vernisáž jedinečné bilanční archeologické výstavy, kterou Slovácké muzeum připravilo u příležitosti sta let od svého založení a představí v ní to nejzajímavější, co se v regionu za uplynulé století podařilo najít a vybádat

Ve čtvrtek 21. listopadu 2013 v 17 hodin proběhne ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea vernisáž jedinečné bilanční archeologické výstavy, kterou Slovácké muzeum připravilo u příležitosti sta let od svého založení a představí v ní to nejzajímavější, co se v regionu za uplynulé století podařilo najít a vybádat. Výstava je koncipovaná jako sedm ohlédnutí za bohatými dějinami regionu. Výběrem z cenných středohradištních nálezů si ještě jednou připomeneme úctyhodných 1150 let od doby, kdy na území Velkomoravské říše vstoupili soluňští bratři Konstantin a Metoděj. Zvídavý návštěvník bude moci zavítat i do repliky velkomoravské kaple s pohřbem význačného Moravana, snad samotného knížete Svatopluka, která na sklonku 9. století stávala v nynější městské části Sady. Naše putování však zamíří i do šerého dávnověku, do doby Štorchových „lovců mamutů“, kteří se do dějin regionu zapsali neméně významně. K vidění tak budou nejen původní pravěké kamenné nástroje, mumifikované mamutí maso a mamutí srst s parazity, ale také replika dospívajícího mamuta v životní velikosti o výšce přibližně 2,5 m. Další zastavení nás zavedou na konec doby měděné (eneolitu), k našim předchůdcům z doby bronzové, k prvním keltským osadníkům Uherskohradišťska i k jejich germánským následovníkům a římským souputníkům. Putování zakončíme v době vznikajícího středověkého města. Výstava potrvá do 2. března 2014.

Fauna doby ledové na Uherskohradišťsku

V souvislosti s výstavou To nejlepší z archeologie. 100 let objevů a výzkumů na Uherskohradišťsku se v přednáškovém centru Slováckého muzea uskuteční ve čtvrtek 28. listopadu 2013 v 17 hodin popularizační přednáška naší přední odbornice na zooarcheologii, paleoekologii a paleontologii velkých savců RNDr. Miriam Nývltové Fišakové, PhD. Tématem bude příroda v poslední době ledové (v době lovců mamutů). Otevřeme také problematiku, jaká zvířata byla našimi pravěkými předchůdci lovena a proč, a to v souvislosti s geochemickými a chemickými analýzami a analýzami DNA, otázku migrace mamutů, ale i mystický význam některých druhů zvířat. Vstup volný.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací o souborech cookie najdete zde.