Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu Lidové stavby (ne)známé, která je věnována lidovému stavitelství Zlínského kraje. Nabízí pohled na řemeslný um lidí bez technologického a inženýrského vzdělání. Pohled na možnosti zpracování a výstavbu z přírodních materiálů, ze kterých byly dřívější domy a příbytky stavěny.
Výstava představuje završení desetiletého terénního výzkumu lidových staveb na území čtyř regionů, a to Uherskohradišťska, Zlínska, Kroměřížska a Valašska. Na zmenšených modelech lze spatřit navíc ukázku stavebních technik a využití dřívějších materiálů, kterými byly dřevo, proutí, kámen a hlína. Nabízí se také pohled na roubené stavby, které jsou nejpočetněji zastoupené na Vsetínsku.
„Výstavou mimo jiné poukazuji na zednické a tesařské řemeslo, bez kterého by se stavitelství neobešlo, stavební prvky krovů, krytin střech či výtvarného zdobení jednotlivých objektů. Informační panely poskytují přehled jednotlivých typů sídel a staveb. Lidové stavby musely především nejlépe uspokojit všechny potřeby svých uživatelů, což odpovídalo jisté průměrné hladině potřeb a myšlení, civilizační, hospodářské a kulturní úrovni obyvatel a jim přizpůsobuje své formy. Vesnické stavení bylo životním prostředím rodiny prostého lidu. Její organizace podléhala změnám, které se svým způsobem musely projevit v uspořádání, velikosti a vybavení obytných prostorů i usedlosti,“ sdělil Jan Káčer, autor výstavy, etnograf Slováckého muzea.
Výstavní prostor tvoří trojrozměrné makety zdiva a dřevěných konstrukcí s ukázkou využití kamene, pálené a nepálené cihly nebo různých typů krytiny. V nabídce je i pohled na nástroje, se kterými se dříve na stavbách pracovalo. Textové panely výstavu obohacují o další cenné informace, a dotykový info kiosek ukrývá sérii dobových fotografií a promítání filmů znázorňujících konkrétní technologické postupy z výstavby těchto historických budov.
K jednomu z významných projektů Slováckého muzea v Uherském Hradišti, který byl realizován v letech 2007 až 2017, patřila Identifikace a dokumentace tradičního lidového stavitelství ve Zlínském kraji. Výzkum byl realizován po jednotlivých okresech Zlínského kraje a podpořen několikaletým grantem Ministerstva kultury České republiky. „Početný tým odborníků, kolegů z jiných institucí a muzeí, objel všechny obce ve jmenovaných okresech. Zaznamenali jejich stavební stav a provedli dokumentaci vesnice jako celku i jednotlivých domů, zejména těch, které v době průzkumu vykazovaly tradiční znaky vývoje lidového stavitelství,“ zmínil Káčer a poukázal na fakt, že bez odborné pomoci a konzultací se všemi zainteresovanými kolegy by tato výstava nevznikla. Na základě zmíněného výzkumu vzniklo celkem pět publikací, které jsou nazvány Lidové stavby známé neznámé, které je možné zakoupit na pokladně Slováckého muzea.
Výstavu můžete navštívit do 17. února 2019.